АНАЛІЗ НОЗОЛОГІЙ ТА ЛІКІВ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ЗДОБУВАЧАМИ ВИЩОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ НА ДО- ТА ПІСЛЯДИПЛОМНОМУ ЕТАПІ (ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ)

  • Н.І. Заремба Кафедра клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, м. Львів, Україна
  • А.Б. Зіменковський Кафедра клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, м. Львів, Україна
Ключові слова: соціологічне дослідження, здобувачі вищої медичної освіти на до- та післядипломному рівні, лікарські засоби, самолікування.

Анотація

Мета роботи – аналіз нозологій та лікарських засобів (ЛЗ), що застосовуються при самолікуванні здобувачами вищої медичної освіти.

Матеріали та методи. Наукова робота виконана за результатами соціологічного дослідження із залученням 400 здобувачів освіти на до- та післядипломному етапі у Львівському національному медичному університеті ім. Данила Галицького.

Результати та обговорення. Більшість опитаних (56,50±2,48 %) несистематично приймали анальгетики, переважно при болю голови. Проте, завжди приймали ферментні засоби при відчутті важкості у шлунку, лише 4,75±1,06 % опитаних. Переважна більшість респондентів (79,25±2,03 %) ніколи не приймали БАДів. З’ясовано, що впродовж останнього місяця респонденти приймали лікарські засоби із груп ненаркотичних анальгетиків, вітамінів та спазмолітичних засобів. Найчастішими причинами, при яких респонденти приймають ліки постійно, є інфекційні та шлунково-кишкові захворювання. Вкрай рідко анкетовані приймають ліки постійно при захворюваннях опорно-рухового апарату та очей. У 29,75±2,29 % опитаних трапляються випадки поєднання приймання ліків із вживанням алкоголю. Серед чинників, які викликають засторогу респондентів у фармакотерапії найчастіше констатовано побічні ефекти та висока вартість лікарських засобів. Утричі менша частка анкетованих вказує на відсутність ліків в аптеках; незнання механізму дії та взаємодію з іншими медикаментами. У переважній більшості (75,50±2,15 %) ліки впливали на якість життя покращенням самопочуття та працездатності. Проте, в кожного 7-го респондента виникли побічні ефекти лікарських засобів.

Висновки. Отримані результати, на нашу думку, повинні слугувати основою для опрацювання комплексної моделі програми попередження негативних наслідків при самолікуванні, в першу чергу, серед молоді.

Опубліковано
2018-09-14
Як цитувати
Заремба , Н., & Зіменковський , А. (2018). АНАЛІЗ НОЗОЛОГІЙ ТА ЛІКІВ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ЗДОБУВАЧАМИ ВИЩОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ НА ДО- ТА ПІСЛЯДИПЛОМНОМУ ЕТАПІ (ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ). Український науково-медичний молодіжний журнал, (2(106), 16-20. вилучено із http://mmj.nmuofficial.com/index.php/journal/article/view/10