ПРОЕКТ КОМПЛЕКСНОЇ ОЦІНКИ ПРИБЕРЕЖНИХ РЕКРЕАЦІЙНИХ ЗОН ЗА ЕКОЛОГО-ГІГІЄНИЧНИМИ ХАРАКТЕРИСТИКАМИ
Анотація
Резюме: Стаття присвячена проблемі вивчення санітарно-екологічного стану рекреаційних зон. Автором на підставі результатів емпіричного дослідження розроблена схема комплексної оцінки санітарно- екологічного стану прибережних рекреаційних зон, яка дасть можливість формування технічних висновків про відповідність санітарного стану рекреаційних зон вимогам Міжнародної програми “Блакитний прапор". Ця схема пропонує аналіз рекреаційного навантаження та соціологічне опитування рекреантів за проблемою якості середи, також вивчення найважливіших показників морської води, донного осаду, забруднення пляжного піску побутовими залишками та постановку експериментів по біоіндикації з використанням типових представників прибережних рекреаційних зон. Статистична обробка отриманих результатів показала, що найбільш виражені відмінності за показниками загальної зваженої речовини і твердих побутових відходів у районі пляжу Омега у порівнянні з пляжами Північної сторони міста, тоді як кореляція найбільш виражена між показниками загальної зваженої речовини і вмістом кисню в морській воді (г = -0,965), також загальною зваженою речовиною і кількістю сміття на пляжі (г = 0,753). Між рекреаційним навантаженням і кількістю твердих побутових відходів був виявлений зворотній зв’язок (г = -0,702). Можна припустити, що така тенденція пов’язана з більш якісним прибиранням популярних пляжів і комунальним захистом менш відвідуємих територій. У теперешній час закриття пляжних зон здійснюється на базі мікробіологічної характеристики води, тоді як стан піску та компоненти його забруднення не враховуються. Таким чином, тільки комплексна оцінка санітарно- екологічного стану прибережної середи, разом із піском, водою та донним осадом, може стати базою для регламентації відвідування пляжів і надання рекреаційним зонам певного статусу. Диференціювання пляжів за якістю середи має не тільки велике екологічне та санітарне значення, але й може слугувати важливим економічним стимулом розвитку прибережних зон.
Посилання
2. Дроздов А.В. Основы экологического туризма [Текст]: учеб пособие / А.В. Дроздов— М.: Гардарики, 2005. — 271 с.
3. Игнатенко А.Н. Рекреационные территориальные
системы: научные основы развития и функционирования
[Текст]: учеб.пособие. — Черновцы, 2011. — 188 с.
4. Квартальное В.А. Туризм и отраслевые системы [Текст] / Под ред. В.А. Квартальнова — М.: Финансы и статис¬тика, 2003. — 314 с.
5. Концепція національної екологічної політики України на період до 2020року. Схвалено КМ України від 17.11.2007 / Відомості Верховної Ради України. — Офіц. вид. — К: ВВР, 2007. - № 880. - 87 с.
6. Николаенко Д.В. Рекреационная география [Текст]: учеб, пособие для студ. ВУЗов / Д.В. Николаенко — М.: Владос, 2011.- 288с - ISBN 5-691-00683-5.
7. Теоретичні та прикладні аспекти рекреаційного при-родокористування в Україні [Текст]: монографія / К. Кілінська, В. Руденко, Н. Аніпко та ін. — Чернівці: Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, 2010. — 250 с.
8. Blue Flag Programme. Режим доступу http:// www. blueflag, org/
9. Mac Cool S. F. Tourism, recreation and systainability, linking culture and environment. — Walling Fordt: CABI Int., 2010.