Сучасні тенденції шкільного харчування та фактори формування харчових звичок у дітей різного віку
Анотація
В статті узагальнені та подані нові дані про шляхи формування харчових звичок у дітей шкільного віку та тенденцій шкільного харчування дітей . Метою дослідження було визначити провідні фактори формування харчових звичок у школярів різного віку та ставлення школярів до харчування у загальноосвітніх закладах міста Києва. Огляд літератури засвідчує, що формування харчових звичок в дитячому віці впливає на формування здоров’я у дорослих але не досліджено, що саме впливає на харчовий вибір дитини, залежно від її віку. Актуальність дослідження обумовлена зростанням рівня неінфекційних захворювань, що пов’язані з режимом харчування та якісним складом їжі, особливо зловживанням шкідливою швидкою їжею. У шкільному віці певний харчовий вибір закріплюється у харчову звичку, що в подальшому формує здоров’я дитячого та дорослого населення. Тому на сьогодні стоїть питання розширення освітніх програм з питань харчування та визначення в якій мірі різні фактори впливають на формування харчових звичок в шкільному віці, щоб задіяти всі можливі ресурси для профілактики захворювань, що пов‘язані з харчуванням. Основними методами дослідження були: метод анкетування та методи статистичної обробки. Оцінювались результати анкетування 267 учнів загальноосвітніх шкіл міста Києва, 214 з них – це молодші школярі (8-11 років), і 53 – школярі старшого віку (12-17 років). У двох розроблених анкетах для учнів 3-4 класів та 5-11 класів певні питання дозволяли оцінити вплив на вибір продуктів харчування таких факторів, як харчові звички сім’ї, думка друзів, реклама та власні переконання. Відповіді на питання були згруповані таким чином, щоб оцінити тенденції шкільного харчування та готовність сім’ї школяра дотримуватися правил здорового харчування разом з дитиною. Дітей, що потребували харчових обмежень не включали в дослідження. За результатами встановлено, що у біля половини дітей молодшого віку вплив на формування харчових звичок мають харчові звички сім’ї та власні переконання, тоді як для більшості дітей старшого віку (75,5%) переважає вплив харчових звичок сім’ї. Серед 267 учнів, мають повноцінний прийом їжі в школі 178 (66%), майже третина при цьому користується послугою «готові шкільні обіди» . 63% дітей вважають готові обіди смачними, але з них 37,4% відмічають, що обіди холодні і це, обумовлює відмову від них. Більшість дітей молодшого віку (82%) вважають, що батьки підтримають їх у виборі здорового харчування, проти 47,1% старшокласників. Результати дозволяють лікарями-педіатрами, дитячими гастроентерологам та вчителями спрямувати свою роботу як на навчання дітей так і залучення у цей процес сім‘ї. Розроблені анкети можуть бути використані для швидкої оцінки педіатром індивідуальних факторів впливу на конкретну дитину. Адміністрація школи, завдяки анкетуванню, може мати зворотній зв'язок, що до якості «готових шкільних обідів», що дозволить вчасно покращити їх якість.
Посилання
Bohdan O. (2015). Shcho varto znaty pro sotsiolohiyu ta sotsialʹni doslidzhennya? Posibnyk-dovidnyk dlya hromadsʹkykh aktyvistiv ta vsikh zatsikavlenykh. Dukh i Litera.
Chumachenko T. O., Chaychenko T. V., Klymenko V. A., Honchar M. O., Zavhorodniy I. V., & Korobchansʹkyy P. O. (2019). Anketa-opytuvalʹnyk dlya otsinyuvannya kharchuvannya shkolyariv starshoho viku, yaki navchayutʹsya v 9-12 klasakh «NutritionSchoolHigh».
De Vlieger, N, Riley, N, Miller, A, Collins, CE, Bucher, T. Nutrition education in the Australian New South Wales primary school curriculum: An exploration of time allocation, translation and attitudes in a sample of teachers. Health Promot J Austral. 2019; 30: 94– 101. https://doi.org/10.1002/hpja.188
Dudley, D. A., Cotton, W. G., & Peralta, L. R. (2015). Teaching approaches and strategies that promote healthy eating in primary school children: a systematic review and meta-analysis. The international journal of behavioral nutrition and physical activity, 12, 28. https://doi.org/10.1186/s12966-015-0182-8
Ivanenko L. M. (2014). Sposib zhyttya batʹkiv yak determinanta zdorovʺya ditey. Pedahohichni nauky: teoriya, istoriya, innovatsiyni tekhnolohiyi, (2), 411-421.
Kotsur N. I., Tovkun L. P., & Varyvoda K. S. (2016). Osnovy bezpeky zhyttyediyalʹnosti v zahalʹnoosvitnikh navchalʹnykh zakladakh.
Kovtyuk N. I. (2014). Zminy stereotypiv kharchuvannya u suchasnykh shkolyariv. Aktualʹni problemy transportnoyi medytsyny.
Peralta, L. R., Dudley, D. A., & Cotton, W. G. (2016). Teaching Healthy Eating to Elementary School Students: A Scoping Review of Nutrition Education Resources. The Journal of school health, 86(5), 334–345. https://doi.org/10.1111/josh.12382
Savchenko T. V. (2016). Faktory vplyvu na strukturu spozhyvannya produktiv kharchuvannya naselennyam Ukrayiny. Ekonomika ta suspilʹstvo, 304.
Tovkun L. P., & Holubivsʹka K. A. (2017). Stan ratsionalʹnoho kharchuvannya suchasnykh shkolyariv. Molodyy vchenyy, (1), 159-162.