АНАЛІЗ ОСНОВНИХ ПОВЕДІНКОВИХ ФАКТОРІВ КАРДІОМЕТАБОЛІЧНОГО РИЗИКУ У ПІДЛІТКІВ

  • О.М. Місюра Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, м. Київ, Україна
  • М.В. Хайтович Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, м. Київ, Україна
Ключові слова: екранний час, характер харчування, фізична активність, шкідливі звички, артеріальна гіпертензія, ожиріння, підлітки.

Анотація

Із використанням спеціально розробленої анкети було проанкетовано 205 підлітків (101 дівчинку і 104 хлопчики) віком 12-17 років, які навчалися у двох середніх навчальних закладах (середньоосвітній школі та гімназії) м. Києва. Для оцінки результатів дослідження використовували кореляційний та факторний аналіз (метод головних компонент). Виявлено 3 основні фактори, які пояснюють майже 40% взаємозв’язків поведінкових характеристик кардіометаболічного ризику у підлітків. Фактор 1 «екранний час» виявив високий зв’язок із тривалістю щоденної відеогри (0,70) та спілкуванням у соціальних мережах (0,68), в меншій ступені - із віком (0,47) та частотою вживання алкоголю (0,41). Фактор 2 «потреба у ризику» мав найтісніші кореляційні зв’язки із чоловічою статтю (0,84), жанром відеогри (0,64), регулярністю заняття спортом (0,44) та танцями (0,57). Фактор 3 «шкідливі звички» продемонстрував високе факторне навантаження за частотою куріння (0,65), вживанням підлітками алкоголю (0,58), схильністю до надлишкового харчування (0,57). Збільшення екранного часу та поширеність шкідливих звичок були більш виражені у учнів загальноосвітньої школи. Екранний час, потреба у ризику та шкідливі звички - є основними факторами, що визначають зміни поведінки підлітків і схильність до розвитку кардіометаболічних захворювань.

Опубліковано
2016-12-14
Як цитувати
Місюра , О., & Хайтович , М. (2016). АНАЛІЗ ОСНОВНИХ ПОВЕДІНКОВИХ ФАКТОРІВ КАРДІОМЕТАБОЛІЧНОГО РИЗИКУ У ПІДЛІТКІВ. Український науково-медичний молодіжний журнал, (4(98), 46-50. вилучено із http://mmj.nmuofficial.com/index.php/journal/article/view/91